|

تهویه مطبوع چیست ؟

فروردین  ۱۴۰۲ / ۱۴ نظرات

تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع و گردش هوا و کنترل کننده ها و ترموستات ها و برگشت هوا
سیستم تهویه مطبوع شامل توزیع کننده های مناسب و سیستم کنترل کننده

عبارت HVAC برای مجموع فرآیند های گرمایش ، تعویض هوا و تهویه مطبوع بکار می رود که شامل موتور خانه گرمایش هم میشود. در حالیکه تهویه مطبوع اختصاصا برای مجموع عملیات سرمایش ، کنترل رطوبت و فیلتراسیون هوا مورد استفاده قرار میگیرد. در حقیقت یک سیستم تهویه مطبوع بخشی از یک سیستم HVAC است.

محاسبات بار سرمایشی و گرمایشی  

به منظور سایز زنی دستگاههای تهویه مطبوع محاسبات بار سرمایشی و گرمایشی ساختمان می باید انجام شود . محاسبات بار به عوامل ذیل ارتباط دارد :

  • موقعیت جغرافیایی پروژه شامل طول و عرض جغرافیایی ، ارتفاع از سطح دریا ، دمای طرح خارج در تابستان و زمستان
  • مصالح ساختمانی شامل لایه های دیوار ها و سقف ها ، ابعاد و جنس پنجره ها و درها
  • کاربری ساختمان و برنامه استفاده از ساختمان
  • تعداد نفرات داخل ساختمان و نوع فعالیت آنها
  • تجهیزات برقی مورد استفاده در ساختمان
  • واتاژ روشنایی

برای هر فضا این مشخصات وارد نرم افزار شده و بار های سرمایشی و گرمایشی محاسبه میشود. نکته مهم آنکه کاملا مشخص است این محاسبات هیچ ارتباطی با مساحت کف ندارد. معمولا اطلاعاتی که براساس واحد مساحت کف داده میشود سرانگشتی است و چندان قابل اعتماد نیست. بار های حرارتی و برودتی بسته به هندسه طرح و مصالح و کاربری، میتواند بسیار متفاوت باشد.

شرایط آسایش

هدف از تهویه مطبوع، رسیدن به شرایط آسایش است.شرایط آسایش برای ادامه زندگی ، تامین شرایط کاری برای مشاغل مختلف و عملکرد بهینه ی دستگاههای تولیدی لازم است . عوامل مختلفی در شرایط آسایش حرارتی تاثیر دارد ، بنا بر استاندارد ASHREA شرایط آسایش اینگونه بیان میشود دمای ۲۴-۲۶ درجه سانتیگراد در تابستان و ۱۸-۲۱ درجه در زمستان و رطوبت نسبی ۴۰-۶۰ درصد .

اختلاف دما ی شرایط آسایش در تابستان و زمستان تنها به دلیل بهینه کردن مصرف انرژیست . همچنین در بازه رطوبتی ۴۰-۶۰ درصد فعالیت میکرو ارگانیسم ها به حداقل خود میرسد .

فیلتراسیون هوا

فیلتر هوا در یک هواساز به منظور تهویه مطبوع
فیلتر هوا در یک هواساز به منظور تهویه مطبوع

از دیگر عوامل موثر بر سیستم های تهویه مطبوع ، کنترل آلودگی های هوا در کاربری های مختلف است. فیلترهایی که برای کنترل هوای یک سالن تولید استفاده میشود با فیلترهای کنترل یک سالن حاوی سیستمهای الکترونیکی متفاوت است. هر یک از این فیلترها افت فشارهای متفاوتی را ایجاد مینماید که بر روی انتخاب فن دستگاه تاثیر به سزایی دارد .  

انتخاب دستگاههای سرمایشی و گرمایشی

پس ازمحاسبه بارهای سرمایشی و گرمایشی ساختمان توسط نرم افزاری مربوطه ، دستگاههایی با ظرفیت مناسب باید طوری انتخاب شود که قادر به تامین شرایط آسایش در طول سال در پیک بار و بارهای جزیی باشد .کیفیت طراحی و عیار آن در مواجهه با بارهای جزیی مشخص میشود . دقت در محاسبات و انتخاب دستگاههای مناسب و کنترل آنها از عوامل تعیین کننده بهینه سازی مصرف انرژي است.

یک سیستم تهویه مطبوع شامل تعدادی از انواع تجهیزات به منظور سرد کردن هوای در گردش است. فرآیند خنک سازی از یک فضای تجاری نسبت به یک فضای دیگر میتواند کاملا متفاوت باشد . دستگاههای تهویه میتوانند داخل ساختمان یا خارج از آن، مانند پشت بام نصب شوند. ممکن است برای کنترل دما از آب یا یک مبرد دیگر استفاده شود.

ما در طراحی سیستم های تهویه مطبوع به صورت تخصصی بارهای سرمایشی و گرمایشی را با توجه به کاربری ساختمان به صورت دقیق محاسبه میکنیم و به صورت اختصاصی کویلهای سرمایشی و گرمایشی را طراحی کرده سیستم های فیلتراسیون را براساس نیاز پروژه انتخاب میکنیم .

تهویه مطبوع تخصص ماست .پاسخ دادن

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد. فیلد وب سایت اختیاری می باشد

error: Content is protected !!