|

پروژه ویلایی فشم

اردیبهشت  ۱۴۰۲ / ۱۶ نظرات

سیستم های تاسیسات مکانیکی

سیستم های سرمایشی و گرمایشی و تهویه مطبوع عمده مصرف کننده های انرژی در بخش ساختمان های مسکونی و تجاری ، اداری ، صنعتی و عمومی هستند . طراحی مناسب و بهره گیری از ایده های نوین نقش به سزایی در کنترل مصرف انرژي در این بخش دارد .

پروژه ویلایی فشم به دلایلی که بیان خواهم کرد از بهترین پروژه های طول دوره کاری بنده به عنوان مشاور و طراح تاسیسات مکانیکی است. که دارای سیستم سرمایشی و گرمایشی منحصر به فردی است و بدون استفاده از کنترل کننده های پیچیده، توانایی تشخیص اینکه ساختمان کاملا و یا بخشی از آن و حتی چه درصدی از آن در حال استفاده است را دارد. متعاقبا به میزان مورد نیاز تجهیزات و تاسیسات را وارد مدار تولید و عرضه انرژی مینماید.

ساختمان ۴ طبقه ویلایی با استخر و جکوزی
هیچ علاقه ای به تاسیسات مکانیکی پیچیده با کنترل کننده های متنوع ندارم و به جای آن به پیاده سازی کامل مفاهیم مهندسی و مکانیکی اعتقاد راسخ دارم. اصولا این دو دیدگاه صنعت تاسیسات مکانیکی ساختمان را تا به امروز پیش برده است . البته در شرایط کشور ما با توجه محدودیت های تامین تجهیزات پیچیده ، استفاده از مفاهیم مهندسی ،اهمیت ویژه تری پیدا کرده است .
سیستم هایی که مبتنی بر بازدهی حداکثری در زمان تولید انرژي( سرما و گرما ) و بالاترین بهره برداری از انرژی تولید شده ،در مصرف کننده ها باشد از دغدغه های شیرین این صنعت برای من است .

پمپ ها

پمپها حدود ۲۰ درصد انرژی کل مصرفی در جهان ما را مورد استفاده قرار میدهند. با توجه به اینکه سیستم سرمایش نیاز به سیرکوله دایم آب در مدار سرمایش دارد ، هر گونه کنترل این پمپ ها منجر به کاهش قابل ملاحظه مصرف انرژي خواهد شد .در این پروژه به این مهم رسیده ایم که با استفاده از پمپ های ساده ، متناسب با مصرف کننده ها وارد مدار شوند و اگر هیچ مصرف کننده ای وجود نداشت این پمپ ها از مدار خارج میشوند .

چیلر

چیلر ها یکی از عمده ترین مصرف کننده های انرژی در ساختمان میباشند. عواملی مانند

طراحی متناسب چیلر برای آب و هوا وارتفاع محل پروژه

محاسبات دقیق بارکندانسور ها برای شرایط جغرافیایی پروژه

انتخاب دقیق کمپرسورها برای تامین بار سرمایشی مورد نیاز

به شدت در مصرف انرژی این دستگاهها دارد . دراین پروژه همه قطعات و تجهیزات با دقت بالا برای انطباق با شرایط این پروژه طراحی شده است .

پکیج های چگالشی

با توجه به آینده ی قیمت گذاری انرژي ( برق و گاز)باید خود را برای مواجه با برق و گاز گران قیمت آماده کنیم . یکی از راههای مواجه با آن شرایط استفاده حداکثری از انرژی مصرفی است. در این پروژه از پکیج های چگالشی استفاده کرده ایم . در پکیج های چگالشی از انرژي مصرفی حداکثر استفاده ،صورت میگیرد و از هدر رفت انرژی به صورت حرارت دود جلوگیری میشود . البته برای رسیدن به این هدف نکات فنی باید به دقت مورد توجه قرار گیرد .

در آینده در مورد این پروژه و سایر پروژه های انجامی توضیحات بیشتری ارائه خواهم کرد. اما شعار ما این است ، بیشتر از آنکه به تجهیزات سرمایشی و گرمایشی نیاز داشته باشید به مشاور و طراح سیستم های تهویه مطبوع نیازمندید .